Czym jest Karta Projektu? 
Jest to jeden z pierwszych dokumentów powstających w Projekcie. Określa się w niej Cel, zakres, role i odpowiedzialności, harmonogram i koszty. Zwykle jest doprecyzowywana przez cały czas trwania projektu. Warto do niej zaglądać co jakiś czas i sprawdzać, czy trzymamy się kursu.
KP zmusza do zastanowienia się nad sensownością realizacji Projektu zanim w niego zainwestujemy. 
Jaki jest sens wypełniania KP jeśli realizuję Projekt jednoosobowo (lub w bardzo małym zespole)?
Myślę, że to bez znaczenia, czy pracujemy w wieloosobowym Projekcie za grube miliony, czy realizujemy własny Projekt (na przykład fotograficzny), którego koszty to głównie własny czas. Mój czas jest dla mnie bezcenny, nie chce go tracić na bezsensowne działania. Albo działania z góry skazane na porażkę. Bo porażka psuje humor. A mój humor, podobnie jak mój czas - jest dla mnie bezcenny. Dlatego chcę maksymalnie zwiększyć sobie szanse na sukces (nawet jeśli sukcesem ma być zrobienie fotograficznego albumu rodzinnego). 
Jeśli na kartce wypełnię KP, to muszę: zwerbalizować swój cel, określić harmonogram, zdać sobie sprawę z zasobów i braków (na przykład sprzętowych), zastanowić się, czy nie potrzebuję kogoś do pomocy. I to wszystko wiem (i mam zapisane) zanim zacznę inwestować (czas, emocje, pieniądze). 
Czy KP dla każdego projektu wygląda tak samo? 
Nie. Dla każdego projektu możesz dodać, albo odrzucić jakąś pozycję. Są jednak pozycje, z których nie warto rezygnować. Są to: “Dlaczego?” i “Cel” .
Czy trzeba wypełnić wszystkie pola od razu? 
Im lepiej przemyślisz odpowiedzi na pytania z KP, tym lepiej się przygotujesz do realizacji Projektu. Jednak na samym początku zwykle nie znamy wszystkich odpowiedzi. Dlatego lepiej jest wpisać “nie wiem” i dodać zapis, co musi się wydarzyć, żeby się dowiedzieć, niż usuwać pole z tabelki ;)
Warto pamiętać, że istniejące jest lepsze od idealnego. I nie warto poświęcać zbyt wiele czasu na wymyślanie odpowiedzi na każde pytanie. I na przewidywanie każdej ewentualności. Niektóre po prostu pojawią się w trakcie realizacji :) Pamiętaj, że KP ma Ci pomóc, a nie blokować :) 

Dzisiaj daję Ci w prezencie szablon KP z opisem. Aby go pobrać, kliknij w link: zostaniesz przekierowany na Google Drive
Zachęcam Cię do pobrania i wypełnienia Twojej własnej Karty Projektu.
A w kolejnych wpisach na blogu będę wyjaśniać punkty z KP.

Bibliografia:
Mariusz Kapusta, Karta Projektu. Co to jest?,  “Leadership Center”, https://leadership-center.pl/blog/karta-projektu/ [dostęp 15-09-2020]
Mariusz Kapusta, Karta Projektu - przykład jak to działa,  “Leadership Center”, https://leadership-center.pl/blog/karta-projektu-przyklad-jak-to-dziala/ [dostęp 15-09-2020]
Back to Top