Dlaczego “Dlaczego?” ?
To najważniejsze pytanie. Od niego wszystko się zaczyna. 
Dziecko uczące się życia i świata ignoruje każdą porażkę i uparcie dąży do celu. Przez kilka kolejnych lat szukanie odpowiedzi na pytanie “Dlaczego?” jest jego podstawową aktywnością (mało który rodzic znosi ten czas bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym 😉).
Okazuje się, że odpowiedź na pytanie “Dlaczego?” powinna być naszym przewodnikiem na całe życie. Tylko mało kto zadaje sobie to pytanie. A jeszcze mniej osób znalazło swoją odpowiedź. Na ogół albo w ogóle nie wyznaczamy sobie celów, albo wyznaczamy “małe cele”, które w sumie są raczej zadaniami niż celami. Duże, długofalowe cele (na przykład na najbliższe 5 lat) zwykle określamy dla naszej kariery zawodowej. A jaki jest ogólny cel dla naszego życia? 
Na co wpływa znajomość swojego “Dlaczego?”
Jeśli znamy swoje “Dlaczego?”  to wszystkie nasze małe cele są spójne. Wróćmy jeszcze na chwilę do przykładu z małym dzieckiem. Jego “Dlaczego?” to “być jak dorośli” . Uczy się chodzić na dwóch nogach, uczy się mówić, jeść nożem i widelcem, czytać. Dziecko jest skazane na sukces (zakładając, że nie ma żadnych przeszkód) bo wszystkie jego cele są spójne, bo są zgodne z jego “Dlaczego?”. 
Czy można “coś” osiągnąć, nie znając swojej odpowiedzi na pytanie “Dlaczego?”
 Tak. Można.  Ale to trochę tak, jakbyśmy byli w obcym miejscu bez mapy, bez przewodnika, bez możliwości spytania kogoś o drogę. Możemy chodzić w kółko albo wręcz oddalać się od tego, czego szukamy. Możemy przejść obok tego i się nie zorientować, że to właśnie to. Możemy sobie określać cele: w ciągu 10 minut dojdę do skrzyżowania. No i osiągniemy ten cel. Jednak czy szliśmy we właściwym kierunku? Dlatego zanim zaczniemy formalnie formułować Cel, trzeba się zastanowić “Dlaczego?”
Czym się wyróżnia człowiek, który zna swoją odpowiedź na “Dlaczego? ”
 Jest autentyczny. Jest spójny. Jest konsekwentny. Podąża w określonym kierunku. 
Złoty krąg
Dlaczego? Jak? I Co? to elementy złotego kręgu. Właściwa kolejność zadawania tych pytań jest właśnie taka: “Dlaczego? Jak? Co?”. Czyli najpierw odkryjmy naszą ideę, motto. Później zastanówmy się, jak chcemy wdrażać w życie naszą ideę. I na końcu zastanówmy się, jaki produkt pozwoli realizować naszą ideę.
Jednak najczęściej spotykamy : “Co? Jak? Dlaczego?” . Czyli najpierw jest wymyślany produkt. Później ogarnianie jak to zrobić. A na samym końcu dorabianie ideologii do tego produktu, który ostatecznie powstał. 
Na co wpływa kolejność szukania odpowiedzi w złotym kręgu? 
Współczesny filozof zarządzania Simon Sinek opracował trzy pytania, które pozwalają określić instytucje (firmy). Te pytania to: “Dlaczego? Jak? Co?” Przyjrzyjcie się sukcesom firmy Apple z czasów, kiedy zarządzał Stive Jobs. To właśnie on rozsławił podejście nazywane Złotym kręgiem. 

Bibliografia:
Simon Sinek, Zaczynaj od Dlaczego,  “Wszystko co najważniejsze”, https://wszystkoconajwazniejsze.pl/simon-sinek-zaczynaj-od-dlaczego/ [dostęp 17-09-2020]
Simon Sinek, Zacznij od Dlaczego?,  “TEDTalks”, https://www.youtube.com/watch?v=Xigql2q3T6g [dostęp 02-10-2020] (film trwa 18 minut)
  Magdalena Tyl,  Zacznij od dlaczego, czyli jak budować przewagę konkurencyjną wg Simona Sinek’a , “Akademia Rozwoju Kompetencji”,https://www.ark-doradztwo.pl/czytelnia/zacznij-dlaczego-czyli-budowac-przewage-konkurencyjna-wg-simona-sineka/  [dostęp 02-10-2020] 
Back to Top